Mesane Kanseri Nedir?

Anasayfa / Blog / Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir? - mesane kanseri, mesane kanseri belirtileri, mesane kanseri nedenleri

Mesane kanseri, sık görülen kanser türlerinden biridir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Mesane kanseri her yaşta görülebilir, ancak yaşlılarda daha sıktır.  

Mesane kanserinin başlıca nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Sigara ya da diğer tütün ürünlerinin kullanımı
  • Bazı kimyasal maddelere maruz kalma
  • Geçmişte radyasyona maruz kalmış olmak
  • Mesanede kronik tahrişe neden olan durumlar

Mesane kanseri, mesanenin içini döşeyen mukozadaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu oluşur.  Kanser hücreleri eğer sadece bu mukoza tabakasında sınırlı kalır ve daha derinlere inmez ise ‘yüzeyel’ mesane kanseri, mukoza tabakasını aşıp da daha derinde bulunan mesane duvarını oluşturan kas tabakasına uzanmış ise buna ‘derin’ mesane tümörü denir.

Yüzeyel mesane kanseri daha sık görülür ve hastalığın daha hafif olan şeklidir. Bu hastalara penis ucundan özel bir alet ile girilerek ve kapalı olarak gerçekleştirilen  TUR-Mesane (mesane tümörünün transüretral yolla rezeksiyonu) denilen bir ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyat sırasında çıkartılan doku patolojik incelemeye gönderilir. Patoloji sonucuna göre daha sonra belirli aralıklarla ve belli bir süre mesane içine bir takım ilaçlar (verem mikrobu, BCG, kemoterapi ilaçları) verilebilir.  

Kası tutan mesane tümörlerinin tedavisinde ise hastanın mesanesi tamamen alınır. Bu işleme sistektomi adı verilir. Mesane alındıktan sonra, bağırsaklardan yeni bir mesane ya da ucu karın duvarına ağızlaştırılan bir kanal yapılır. Patoloji sonucuna göre daha sonra ışın tedavisi (radyoterapi) veya kemoterapi de gerekebilir.