Prostat Ameliyatı Olan Erkek Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Anasayfa / Blog / Prostat Ameliyatı Olan Erkek Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Prostat Ameliyatı Olan Erkek Çocuk Sahibi Olabilir Mi?- prostat ameliyatı, çocuk sahibi olma, iyi huylu prostat büyümesi

Prostat erkeklerde idrar kesesinin hemen altında bulunan yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir organdır. Prostatın görevi spermleri içinde barındıran meni sıvısının oluşumuna katkıda bulunmak ve meninin donmasını önleyen bir madde üretmektir.

Prostatın iltihap, iyi huylu büyüme ve kanser olmak üzere başlıca üç grup hastalığı bulunur. İyi huylu prostat büyümesinde, büyüyen prostat dokusu idrar kanalına bası yaptığından prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapma zorluğu görülür.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde ilaçlar ve cerrahi yöntemler kullanılır. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda prostatın büyüyen kısımlarının cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Bu işlem açık ay da kapalı yöntemler ile yapılabilir.

Prostat ameliyatı sırasında, meni kanallarının prostat içine olan açılma yerleri ve idrar kesesi boynunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bu yüzden ameliyat sonrası dönemde, cinsel ilişki sırasında meni eskiden olduğu gibi dışarıya fışkırmaz. Bu durum bazı erkekler açısından can sıkıcı bir durum olsa da, aslında cinsel güçte azalma ya da baba olamama gibi bir durum yoktur.

Penis sertleşmesini sağlayan sinirler bu ameliyat sırasında zarar görmez. Bu yüzden bu ameliyatın sertleşme üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Ayrıca prostat ameliyatı olan erkeğin menisi, ilişki sırasında idrar kesesine doğru fışkırır. Eğer ameliyat olan erkek, çocuk sahibi olmak isterse idrar içindeki sperm hücreleri bir takım özel işlemler sonrası elde edilir ve bu erkekler tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilir.