Prostat Biyopsisi Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Anasayfa / Blog / Prostat Biyopsisi Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Prostat Biyopsisi Nedir ve Ne Zaman Yapılır?-

Prostat biyopsisi prostat kanserinden şüphelenildiği zaman yapılan bir işlemdir. Peki prostat kanserinden ne zaman şüphelenilmesi gerekir?

Prostat kanseri erken evrelerde herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak hastalık ilerleyip idrar kesesine ya da makata bası yaptığı zaman idrar yapmada zorluk, sık idrar gitme, kanlı idrar, kanlı meni ve kabızlık gibi belirtiler görülebilir. Hastalığın kemiklere sıçraması durumunda ise kemik ağrıları ve bel ağrıları ortaya çıkabilir.

Önemli olan bu belirtiler ortaya çıkmadan yani hastalık erken evrede iken kişide prostat kanserinin olduğunun anlaşılmasıdır. Bu da ancak düzenli prostat muayenesi ve PSA testi ile mümkündür. Prostat muayenesinde bir anormallik tespit edilmesi ya da kan PSA değerinde yükselmenin olması durumunda, prostat kanserinin kesin tanısı için prostat biyopsisi yapılması gerekir.  

Prostat biyopsisi bir ultrason eşliğinde yapılır. Ultrason rehberliğinde makattan girilerek özel bir iğne ile prostattan küçük prostat parçaları alınır. Alınan parça sayısı genellikle 12 dir, ancak bazen daha fazla sayıda parça almak gerekebilir. Alınan bu parçalar patoloji uzmanı tarafından özel işlemlerden geçirilip incelenerek kanser hücresi olup olmadığı araştırılır. Prostat kanserinin kesin tanısı prostat biyopsisi ile konur.