Prostat Kanseri Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Yeri ve Önemi

Anasayfa / Blog / Prostat Kanseri Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Yeri ve Önemi

Prostat Kanseri Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Yeri ve Önemi-

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Eğer kanser prostat dışına yayılmadan hastalık tespit edildiyse, hastalıktan kurtulmanın en iyi yolu radikal prostatektomi yani prostatın alınması işlemidir. Prostat kanser ameliyatında kullanılan başlıca üç çeşit cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunlar; klasik açık cerrahi yöntem, laparoskopik cerrahi yöntem ve robotik cerrahi yöntemdir.

Prostat kanserinde uygulanan ameliyatın başlıca üç amacı vardır. Bunlar; hastanın kanserden tamamen kurtulmasını sağlamak, ameliyat sonrası dönemde idrar kaçırmasını önlemek ve ereksiyonu mümkün olduğunca korumaktır. Bu açıdan bakıldığında robotik radikal prostatektomi , diğer cerrahi yöntemlere göre daha üstün başarı göstermektedir.

Robotik cerrahinin sağladığı daha büyük görüntü, robot kollarının insan elinin giremediği alanlara girmesi ve ameliyat sahasının daha kansız olması gibi avantajlardan dolayı, kanserin kontrol edilmesinde robotik cerrahi, açık ve laparoskopik cerrahi yöntemlere göre daha iyi sonuç vermektedir.

Ameliyat sonrası dönemde idrar kontrolünü sağlama için geçen süre yine laparoskopik ve açık cerrahiye göre daha çabuk olur.
Prostatın her iki yanından geçerek penise uzanan ve penisin sertleşmesini sağlayan sinirle robotik cerrahi yöntemi ile daha iyi korunurlar ve dolayısıyla sertleşme sorunları daha az yaşanır.

Yorumlar (2)

Necati Özeren

Necati Özeren

30.12.2014 tarihinde prostat ameliyatımı gerçekleştiren sayın volkan hocama ve ekibine beni sağlığıma ve sevdiklerime kavuşturduğu için sonsuz teşekkürler dilerim.

Şahin Taşbaş

Şahin Taşbaş

Prostat ameliyatımı başarıyla gerçekleştirdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum, Allah yardımcısı olsun, başarılarının devamını dilerim...