Prostat Kanseri Nedeni İle Ameliyat Olanlarda Ortaya Çıkan Cinsel Sorunlar ve Tedavileri

Anasayfa / Blog / Prostat Kanseri Nedeni İle Ameliyat Olanlarda Ortaya Çıkan Cinsel Sorunlar ve Tedavileri

Prostat Kanseri Nedeni İle Ameliyat Olanlarda Ortaya Çıkan Cinsel Sorunlar ve Tedavileri- prostat kanseri, prostat kanseri ameliyatı, robotik cerrahi, prof.dr volkan tuğcu, cinsel sorunlar

Prostat kanserinin cerrahi tedavisinde prostat, meni kesesi ve meni kanalının bir bölümü çıkarılır. Bu işleme tıp dilinde radikal prostatektomi ameliyatı adı verilir. Bu ameliyat açık ya da kapalı yöntemlerle yapılabilir.

Penisin sertleşmesini sağlayan sinirler prostatın hemen yanından geçerek penise doğru uzanırlar. Bu yüzden prostat ameliyatında sertleşmeyi sağlayan bu sinirler zarar görebilir. Hastanın sertleşme sorunu yoksa ve cinsel olarak aktif ise, ameliyat sırasında bu sinirler korunmaya çalışılır. Ancak prostat içindeki kanser dokusu sinirlere yakın ise sinirleri korumak mümkün olmayabilir, aksi taktirde vücutta kanser dokusu bırakılmış olur.

Prostat kanseri ameliyatı sonrasında meni dışarı çıkmaz, çünkü ameliyat sırasında meni kesesi çıkarılır. Eğer ameliyat sırasında sinirler korunduysa sertleşmenin daha çabuk düzelmesi için ameliyattan 15 gün sonra ağızdan PDE5 inhibitörleri adı verilen ilaçlar kullanılır. Bunun nedeni penise giden kan akımını artırmak ve penis dokusunun esneme yeteneğini kaybetmesini önlemektir. Aksi takdirde penisteki düz kaslar esnekliğini yitirir ve penis dokusunda büzüşme meydana gelebilir. Prostat kanseri ameliyatı olan hastalar genellikle ameliyattan sonra penis boylarında küçülme olduğundan yakınırlar.

Prostat kanseri ameliyatı sonrası ağızdan kullanılan sertleştirici ilaçlar ile sonuca ulaşılmazsa, bir sonraki adım penis içine yapılan ilaç enjeksiyonlarıdır. Vakum cihazları da kullanılabilir. Bular da işe yaramaz ise üçüncü basamak tedavi penil protez ameliyatıdır.