Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Anasayfa / Blog / Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konur?-

Prostat kanseri erken evrede herhangi bir belirti vermez. 50 yaşın üzerinde ya da ailesinde prostat kanseri olanlarda 40 yaşından sonra her yıl PSA kan testi ve makattan parmakla muayene yapılması gerekir.

Eğer PSA testinde ve/veya parmakla yapılan rektal muayenede prostat kanseri şüphesi var ise; prostat biyopsi alınması gerekir. Kesin tanı prostat biyopsisi ile konur.

Prostat biyopsisi, ultrasonografi aracılığıyla özel bir iğne yardımıyla makattan girilerek prostat dokusundan küçük parçalar alma işlemidir. Alınan bu doku örnekleri mikroskop altında incelenerek kanser hücrelerinin olup olmadığı araştırır.

Prostat kanseri tanısı koymak için yapılan işlemler şunlardır;

PSA Kan Testi: PSA (Prostat Spesifik Antijen), prostatta bulunan hücreler tarafından üretilen bir proteindir. Belli bir seviyenin üzerinde olması prostat kanserini akla getirir.  PSA düzeyi; prostat kanseri tanısının konmasında, prostat kanserinde uygulanan tedavinin başarısını takip edilmesinde ve ameliyat sonrası hastalığın nüks edip etmediğinin saptanmasında son derece önemlidir.

Makattan Parmakla Muayene: Prostat kanseri tanısında sık kullanılan bir muayene yöntemidir. Makattan girilerek parmakla, hastanın prostatı muayene edilir, prostatın büyüklüğüne ve ele gelen bir sertlik olup olmadığına bakılır. Ele gelen bir sertlik prostat kanserini akla getirir.