Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Anasayfa / Blog / Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?-

Prostat kanseri, prostat bezinde bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkar. Çoğalan bu kanser hücreleri öncelikle prostat dokusunu istila eder, daha sonra prostatı çevreleyen kapsülün dışına çıkarak prostat çevresine doğru yayılır. Prostat kanseri iyi huylu prostat büyümesinden farklı bir hastalıktır. Bu iki hastalık oluş nedenleri, belirtileri ve tedavileri açısından birbirinden tamamen farklı iki durumdur. İyi huylu prostat büyümesi, prostatın ortasından geçen idrar kanalının etrafında bulunan hücrelerden köken alır. Bu yüzden idrar yapma ile ilgili şikâyetler daha erken dönemde ortaya çıkar. Prostat kanseri ise prostatın merkezden uzak bölgesinden kaynaklanır. Bundan dolayı işeme ile ilgili şikayetler geç dönemde görülür.

Hastalığın ilerlemesiyle birlikte kanser hücreleri prostata yakın organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımına karışarak kemik ve akciğer gibi vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir. 

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın evresine göre değişir. Hastalığın erken evresinde hiçbir belirti görülmez. Bu açıdan sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Yapılan kontroller sırasında parmakla yapılan rektal muayenede ele sertlik gelebilir. PSA testinde PSA değeri normalden yüksek çıkabilir.

Prostat kanseri belirtileri arasında idrar yapmada zorlanma, idrar akım hızında azalma, menide kan görülmesi, idrarda kan görülmesi, boşalma sırasında ağrı, kasık bölgesinde ağrı, bel ağrısı, kemik ağrıları ve sertleşme bozukluğu bulunur.

Prostat kanseri belirtileri ortaya çıktığında, hastalık ilerlemiş ve hasta bazı tedavi şanslarını kaybetmiş olacağından, belli bir yaştan sonra düzenli doktor kontrollerinin yapılması büyük önem taşır.