Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Anasayfa / Blog / Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?-

Prostat kanseri nedenleri şunlardır;

Yaşlanma

Prostat kanseri nedenleri arasında belki de en önemli ve bilinen nedenin ilerleyen yaş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 50 yaşından sonra prostat kanseri riski belirgin olarak yükselmektedir. Bu nedenle ailede prostat kanseri olmayan kişilerde, 50 yaşından sonra kanda prostat spesifik antijen (PSA) testi ve parmakla prostat  muayene yapılmalıdır. Ailede prostat kanseri öyküsü var ise bu taramaların 40-45 yaşlarında yapılması önerilmektedir.

Irk

Irk, prostat kanseri için diğer risk faktörlerinden biridir. Prostat kanseri özellikle siyah ırkta daha sık görülmektedir.

Genetik Yatkınlık

Birinci derece akrabalarda prostat kanseri öyküsünün olması da bir diğer risk faktörüdür. Biraz önce bahsedildiği gibi böyle bir durum var ise tarama yaşı 40-45′ lere çekilmektedir.

Yağlı Gıdalarla Beslenme

Aşırı yağlı diyetle beslenme prostat kanseri için 2 kat risk artışına neden olmaktadır.

Sigara Kullanımı

Diğer bir neden sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardır.

Kadmiyum

Akü sanayisinde kullanılan kadmiyum da prostat kanserinde risk artışına neden olduğu bilinmektedir.

Meni Kanallarının Bağlanması

Tartışmalı da olsa kısırlık elde etmek için yapılan iki taraflı sperm taşıma kanalının bağlanması (bilateral vazektomi) ameliyatının da prostat kanseri riskinde artışa neden olduğu düşünülmektedir.

Erkeklik Hormonu (Testosteron)

Ayrıca erkeklik hormonu (Testosteron) prostat kanserinin büyümesine neden olduğu bilinmektedir ve bu nedenle tedavisinde testosteron hormonunu baskılayıcı tedavi yaklaşımları kullanılmaktadır.