Böbrek Kanseri-

Böbrek kanseri, böbrekteki hücrelerden köken alan bir kanser türüdür. Böbrek kanseri erken dönemlerde herhangi bir belirti vermez ve genellikle başka nedenlerden dolayı yapılan ultrasonografi ya da bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler sırasında tesadüfen saptanır. Hastalığın ileri evresinde bel ağrısı ve kanlı idrar yapma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Hastalık tanısı konulduğunda eğer hastalık vücudun diğer bölgelerine sıçramadıysa yayılmadıysa böbrek cerrahi olarak çıkartılır. Bu işleme radikal nefrektomi adı verilir. Tümörün büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre uygulanan cerrahi işlem değişir. Böbrek etrafındaki yağ dokularıyla birlikte tamamen alınırsa bu işleme radikal nefrektomi denir. Sadece tümörün olduğu böbrek kısmı alınır, böbreğin kalanı bırakılırsa bu işleme de parsiyel nefrektomi adı verilir.

Böbreğin alınması yani nefrektomi işlemi açık, laparoskopik ya da robotik yöntemlerle yapılabilir. Robotik nefrektomide cerrah ameliyatı, hastanın karın duvarında açılan ve her biri yaklaşık 1 cm olan küçük kesilerlerden karın içine gönderilen robotik kollar ile yapar. İnsan elinin yapamadığı manevraları yapabilme özelliği olan robotik kollar, insan elinin ulaşamadığı dar alanlara rahatça ulaşabilir. Yine açık cerrahi işlemler sırasında yaşanan el titremesi sonunu robotik cerrahide görülmez.

Kesi yerinin çok küçük olması, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı duyulması ve günlük hayata daha çabuk dönme, robotik cerrahinin başlıca avantajlarıdır.

Yorumlar (1)

Cemal Filiz

Cemal Filiz

Polıklınığe geldiğim ilk gün teşhisi koyarak kısa bir süre içinde sağ böbreğimdeki kitleyi Robotik Parsiyel Nefrektomi yöntemiyle başarılı bir operasyonla çıkararak 3 gün gibi kısa bir sürede de taburcu olmamı sağladınız. Başta size ve klinikte yattığım süre boyunca ilgi ,alaka, güleryüz ve hoşgörüyü en üst seviyede gördüğüm bütün ekibinize çok teşekkür ederim. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.