Tek Port Cerrahi-

Tek port cerrahisi, laparoskopi ve robotik cerrahide kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda teknolojideki gelişmelere bağlı olarak eskiden açık yöntemlerle yapılan birçok ameliyat artık kapalı yöntemler ile yapılmakta ve hastaların vücutlarında büyük yara izleri olmamaktadır. Kapalı ameliyat dendiğinde laparoskopik ve robotik ameliyatlar anlaşılmaktadır.

Robotik ve laporoskopik cerrahide uygulanacak ameliyatın çeşidine göre karın cildine büyüklüğü yaklaşık 1 cm olan 3-5 delik açılır. Karın içi gaz ile doldurulur. Bu deliklerden karın içine gönderilen kamera ve özel aletler ile ameliyat gerçekleştirilir.

Robotik ve laporoskopik cerrahide ameliyat kesisi çok küçük olduğu için ameliyat sonrası dönemde ağrı daha az duyulmakta, hastanede yatış süresi kısalmakta ve iyileşme süresi daha hızlı olduğu için günlük hayata dönmek daha çabuk olmaktadır.

Teknolojik gelişmeler ile birlikte robotik cerrahide kullanılan üç-dört adet 1 cm’lik delik yerine artık göbek deliğinden açılan 2 cm’lik tek bir kesiden robotik ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu işleme tek port cerrahisi adı verilir.

Tek port robotik cerrahinin başlıca avantajı; göbek içine yapılan kesi dolayısı ile kozmetik açıdan daha iyi sonuç vermesidir. Bu işlemde karında neredeyse hiç iz kalmaz ve yapılan kesi izi de göbek tarafından maskelenir.