Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri ile mücadelede en hızlı çözüme Prof. Dr. Volkan Tuğcu ile ulaşın. Böbrek kanseri hakkında detaylı bilgiler, tanı ve tedavileri ile ilgili güncel içerikleri okuyun. Bu sayfada böbrek kanseri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Robotik Cerrahi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı

Robotik cerrahi ile böbrek kanseri ameliyatı, böbrek kanseri olan hastalar için minimal invaziv bir tedavi seçeneğidir. İşlem, robotik cerrahi sistemi adı verilen özel bir ekipman kullanılarak gerçekleştirilir. Robotik cerrahi sistemi,…
Daha fazla oku...

Parsiyel Nefrektomi Nedir?

Parsiyel nefrektomi ya da kısmi nefrektomi, böbreğin kanserli, çürük ya da hasarlı kısmının çıkarılmasıdır. Böbreğin taş, çürüme, yaralanma gibi kanser dışı nedenlerden dolayı ameliyat ile alınması işlemine nefrektomi denir. Böbrek kanseri…
Daha fazla oku...

Böbrek Kanseri (Tümörü) Nedir?

Böbrek kanseri nedir? Böbrek kanseri, böbrekteki hücrelerden köken alan bir kanser türüdür. Böbrek kanseri ya da böbrek tümörü böbrekteki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir büyümesidir. Tıp dilindeki adı böbrek hücreli karsinomdur.…
Daha fazla oku...

Böbrek Kanseri Ne Demek?

Böbrek kanseri ne demek?  Böbrek kanseri, böbrekten köken alan kötü huylu hücre büyümesidir. Böbrek tümörü ya da tıp dilinde böbrek hücreli karsinom olarak da bilinir. Böbrekler, karın arka duvarında bulunan ve kanı süzerek idrarın oluşunu…
Daha fazla oku...

Böbrek Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Böbrek kanseri genellikle erken evrede belirti vermez. Bu yüzden tanı konduğunda hastalık ilerlemiş olur. Hastalığın en önemli belirtisi idrarda kan görülmesi, yan ağrı ve karın bölgesinde ele gelen kitledir. Ancak bunlar erken evrede olmayabilir. Erken verede anlamanın yolu böbrek ultrasonu çekilmesidir.

Hastalık erken evrede tespit edilip tedavi edilmez ise metastaz yapar. Kan ve lenf dolaşımına karışarak hastalık akciğer, kemik ve karaciğer gibi organlara yayılır.

Böbrekte kitle dendiğinde mutlaka kanser anlamına gelmez. Böbrek kisti, anjiyomiyolipom, onkositom kanser değildir, ancak böbrekteki kitleye neden olur.

Böbrek kanserinin tedavisi cerrahidir. Yani ameliyattır. Böbrek ya tamamen ya da böbrekteki kanserli kısım çıkarılır. Böbreğin tamamen çıkarılmasına nefrektomi, bir kısmının çıkarılmasına parsiyel nefrektomi denir.

Tedavi edilmez ise hastalık yayılabilir. Yayılmasının üç yolu vardır: lenf sistemi yolu ile lenf nodüllerine sıçrayabilir, Kan dolaşımı yolu ile yayılabilir ve ya yakındaki organlara sıçrayabilir.Kanser hücreleri kan ve lenf dolaşımına karışarak hastalık akciğer, kemik ve karaciğer gibi organlara yayılır.

İlk sıçrama yaptığı yerler, böbreğin hemen kenarında olan lenf bezlerini tutması ve kemik, akciğerkaraciğer de sevdiği organlardır. Daha ileri evrelerde de beyine de metastaz attığını görüyoruz.

Böbrek kistleri kendi aralarında bazı alt gruplara ayrılır. Basit böbrek kistleri kansere dönüşmez. Basit böbrek kisti dendiğinde, kistin duvarında kireçlenme olmaması, kistte septa adı verilen bölümler oluşmaması anlaşılır. Boşniak sınıflanmasına göre kategori 4 ve 5 olan kistler, kansere dönebilir. Ama basit kistler kansere dönüşmez.