Yapay Mesane Ameliyatı Sonrası Cinsellik Korunur Mu?

Yapay mesane ameliyatı sonrası cinsellik nasıldır? Sertleşme sorunu yaşanır mı?  Robotik cerrahi ile uygulanan yapay mesane ameliyatında erkek hastalarında cinsellik yani penisin sertleşmesi (ereksiyon) tamamen korunabilir. Yine benzer şekilde, mesane kanseri nedeniyle mesanesi (idrar kesesi) alınan kadınlarda da, ameliyatta vajina korunarak uygulanan yapay mesanede, cinsel hayat korunabilmektedir.

Mesane kanserinde, mesanedeki kanser dokusu özellikle mesanenin etrafındaki yağ tabakasına geçmediği takdirde, erkeklerde ve kadınlarda yapay mesane yapılarak cinsel organların fonksiyonları korunabilmektedir. Robotik cerrahide, ameliyat sahasının 15 kat büyütülmesi ve yüksek çözünürlükteki görüntü sayesinde, cinsel organlara giden damar ve sinirler korunması mümkündür.

Erkeklerde Yapay Mesane Ameliyatı Sonrası Cinsellik Korunur Mu?

Erkeklerde penise giden giden sinirler, omuriliğin kuyruk sokumu kemiğinin iç bölümündeki köklerinden gelir. Bu sinirler mesane arkasından aşağıya doğru ilerler, meni kesesi ve prostat bezinin yanından geçerek penise ulaşır. Eğer mesanenin çıkarılması sırasında bu sinirler korunabilirse, ameliyat sonrası dönemde sertleşme sorunu yaşanmaz. 

Mesane kanserinin tedavisinde bazen mesanenin kanser ile birlikte tamamen çıkarılması gerekebilir. Mesanenin çıkarılması işlemine radikal sistektomi adı verilir. Radikal sistektomi ameliyatı sırasında, idrar kesesi ile birlikte etraftaki bazı dokular ve organlarda çıkarılır. Sistektomi ameliyatı, açık ya da robotik cerrahi ile yapılabilir.

Robotik cerrahi ile yapılan radikal sistektomi işleminin sağladığı avantajlar şunlardır;

  • Ameliyat sahasının 15 kat daha büyük görüntülenmesi
  • Görüntünün yüksek çözünürlüklü ve 3 boyutlu özellikte olması
  • El titreme sorununun olmaması
  • Robotik kolların insan elinin giremeyeceği dar alanlara rahatça girebilmesi

Robotik cerrahinin sağladığı bu avantajlar sayesinde, penis ereksiyonunu sağlayan damar ve sinir demetleri rahatlıkla görülebilir. Dolayısıyla, ameliyat sırasında sertleşmeyi sağlayan bu damar ve sinirlerde yaralanma, kesilme ve kopma gibi durumlar oluşmamakta ve bu yapılar çok daha rahat bir şekilde korunabilmektedir. 

Robotik Yapay Mesane Ameliyatı Sonrası Ereksiyon Erkelerde Ne Oranda Korunur?

Robotik cerrahi ile yapılan sistektomi ve yapay mesane ameliyatı sonrası ereksiyonun korunabilmesi, cerrahın deneyimi ile de ilgilidir. Robotik cerrahide deneyimli bir cerrah tarafından yapılan sistektomi ve yapay mesane ameliyatı sonrası, erkeklerde cinsel fonksiyonların korunmasındaki başarı oranı yaklaşık olarak %90-95 civarındadır. 

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.