Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Prostat kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci, hastanın durumuna ve uygulanan tedavinin tipine göre değişebilir. Erkeklerde en sık görülen kanserlerden bir tanesi prostat kanseridir. Durum böyle olunca erkeklerin en sık karşılaştığı kanser cerrahilerinden biri de radikal prostatektomi dediğimiz kanser ameliyatıdır. Bu ameliyatın günümüzde Açık Cerrahi, Laparoskopik ve Robotik Cerrahi  olmak üzere 3 uygulama şekli vardır.

Açık cerrahi sonrası iyileşme daha uzun sürmektedir. Özellikle idrar torbası ile idrar kanalı arasındaki prostatın çıkarılmasından sonra, idrar torbası ile kalan idrar kanalının yeniden birbirine ağızlaştırılması ameliyatın en önemli safhasıdır. Çünkü mesane ve idrar kanalının birbirine iyice yapışması  1-2 ay gibi uzun bir süre alabilmektedir. Bu nedenle bu hastalarda ameliyat esnasında takılan sondanın bu süreler dikkate alınarak çekilmesi önerilmektedir.

Laparoskopik ve robitik yöntemde yara yeri iyileşmesi daha hızlı olsa da mesane ve idrar kanalı birleşmesinde süre değişmemektedir.  Ameliyata bağlı yara iyileşmesi 2-3 hafta gibi bir sürede tamamıyla iyileşse de ameliyat sonrası istenmeyen bazı idrar kaçırma ve sertleşme problemi gibi yan etkiler ömür boyu sürebileceği gibi 6ay veya 1 yıl sonra kısmen düzelebilmektedir.

Özellikle robotik cerrahinin sağladığı başlıca avantajlar şunlardır;

Robotik cerrahinin en önemli avantajları, hastanın karnında büyük bir ameliyat yarasının olmaması, ameliyat sonrası iyileşme süresinin ve normal yaşantıya dönüşün daha hızlı olmasıdır.

İyileşme süresinin daha kısa olması

Kanser kontrolünün daha iyi olması

Ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı duyulması

Yara izinin daha küçük olması nedeniyle daha estetik bir görünüm

Hastanede kalış süresinin ve günlük hayata dönüşün daha kısa olaması

Ameliyat sırasında daha az kanama olması

Enfeksiyon gelişme riskinin daha az olması

1 yorum
  1. Halil diyor

    Merhabalar Çok iyi yararlı oldu. Robatik ameliyat oldum fakat ameliyat sonrası idrar kaçırma 10 gün oldu.devam ediyor kegel hareketi tek bir idrar tutma gibi kasilma yapma günde kaç adet yapılmalı yürürken ayakta idrar bittikten sonra yapıyorum faydası var. Dikişlerim alindi kaç gün sonra banyo yapabilirim.kaç gün sonra cinsel hayatimi başlatabilirim. Lifta 5mg kullanıyorum bir kutu bitince ( çok pahalı)
    çoban çökerten (deve dikeni) cayi bitkisi erkekler için güçlü aktive ediyor onu kullanabilirmiyim. bilgi verirseniz memnun olurum iyi günler selamlar saygi ve sevgilerimle

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.