Prostat Nedir? Ne İşe Yarar? Hastalıkları Nelerdir?

Prostat nedir? Ne işe yarar? Prostat; erkeklerde mesanenin hemen altında bulunan ve yaklaşık kestane büyüklüğünde olan bir bezdir. Süngerimsi bir dokudan oluşan prostat yaklaşık 20 gram ağırlığındadır. İdrar kanalı olan üretra, idrar kesesinden çıktıktan sonra prostatın içinden geçer. Prostat sadece erkeklerde bulunan bir organdır.

Prostat Nedir? Görevleri Nelerdir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Prostat meni sıvısının içinde bulunan özel bir protein üretir. Bu protein sperm hücrelerinin beslenmesini sağlar ve spermin pıhtılaşmasını önler. Ayrıca sperm hücrelerinin canlılığını sağlayan bir salgı da ürettir. Böylece sperm hücreleri meni içerisinde canlılığını korur.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

En sık görülen prostat hastalıkları; prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostatittir.

Mesaneden çıkan idrar kanalının etrafını saran prostat hücreleri, belli bir yaştan sonra büyümeye başlar. Prostat büyüdükçe içinden geçen idrar kanalını sıkıştırır ve bir süre sonra idrar akımını zorlaştırır. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi denir.

Prostat kanseri, prostattan köken alan bir diğer hastalıktır. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserlerdendir. İlk zamanlarda belirti vermeyen bu hastalık kan PSA düzeyindeki yükselme, prostat muayenesi ve prostat biyopsisi ile anlaşılır.

Prostat iltihabı ya da prostatit, daha çok genç ve orta yaş grubundaki erkeklerde görülür. Prostat bezinde gelişen yangıya bağlı olarak ortaya çıkar. Bu yangının nedeni bakteriler olabileceği gibi, başka nedenler de olabilir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.