Robotik Perinal Radikal Prostatektomi Nedir?

Robotik perineal radikal prostatektomi, prostat kanserinin tedavisinde uygulanan radikal prostatektomi ameliyatının robotik cerrahi ile gerçekleştirilmesidir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ve kansere bağlı ölümlerde üst sıralarda yer alan bir kanser türüdür. Prostat kanserinde eğer kanser sadece prostat bezinin içinde sınırlı ve hastanın durumu ameliyat olmaya müsait ise en uygun tedavi radikal prostatektomi ameliyatıdır. Radikal prostatektomi, prostatı, meni keselerini ve gerekirse bazı lenf bezlerinin çıkarılması işlemidir.

Robotik Perinal Radikal Prostatektomi Nedir?

Robotik perineal radikal prostatektomi, prostat kanserinin tedavisinde uygulanan bir ameliyattır. Prostat kanserinde en etkin tedavi yöntemi prostat bezinin tamamen çıkarılmasıdır. Tabi bu işlem için kanserin prostat bezi dışına çıkmamış olması gerekir. Prostatın çıkarılmasına radikal prostatektomi adı verilir. Bu işlem için prostata ulaşmanın iki yolu vardır. Yukarıdan yani karın bölgesinden prostat ulaşılabilir ya da aşağıdan perine adı verilen bölgeden prostat ulaşılabilir. Ameliyat aşağıdan yani perine bölgesinden gerçekleştirilirse buna perineal radikal prostatektomi denir. Eğer bu işlem da Vinci robotik cerrahi yöntemle yapılırsa işlem, robotik perineal prostatektomi adını alır.

Robotik Perinal Radikal Prostatektomi Nasıl Yapılır?

Robotik Perinal Radikal Prostatektomi Nasıl Yapılır?
Robotik Perinal Radikal Prostatektomi Nasıl Yapılır?

Perineal radikal prostatektomi ameliyatı perine adı verilen bölgeden girilerek yapılır. Perine, makat ile testis torbasının arasında kalan bölgeye denir. Buraya açılan küçük bir kesiden girilerek, kaslar ayrılarak alan açılır. Daha sonra robotun kolları yerleştirilir ve ameliyata artık robot ile devam edilir. Bu bölgedeki kaslara ve sinir liflerine zarar vermeden prostat ile birlikte meni keseleri çıkarılır.

Robotik Perinal Radikal Prostatektominin Avantajaları Nelerdir?

Robotik perineal prostatektomi yöntemi ile daha önce karın ameliyatı olan kişilere de uygulanabilir. Normalde robotik cerrahi, eğer kişi daha önce ameliyat olduysa robotik cerrahi uygulanmaktadır. Oysa perineal prostatektomi bu kişilerde rahatlıkla uygulanabilir.

Özellikle orta lobu büyük olan prostattın çıkarılması normal yoldan uygulanan radikal prostatektomide zorluk arz edebilir. Ancak perineal yoldan yapılan prostatektomi, bu hastalarda daha kolay olur.

Ameliyat tamamen perineal bölgeden gerçekleştirildiğinden, karın bölgesinde hiç ameliyat izi olmaz.

Karın yoluyla girilerek yapılan robotik radikal prostatektomilerde, karın gaz ile doldurulduğundan ameliyat sonrası dönemde bir süre gaza bağlı karın ağrıları görülebilmektedir. Perineal yoldan yapılan ameliyatta ise karın gazla doldurulmadığı için ameliyat sonrası karın ağrısı yaşanmaz.

Perineal yoldan uygulanan ameliyat sonrası hastalar daha erken taburcu edilirler.

 

1 yorum
  1. Murat dellal diyor

    Hocam iyi çalışmalar 8 sene evvel açık porostat amaliyati oldum.daralma oldu.lazerle tekrar oldum yine daralma var beni aydınlatabilir misiniz saygilar hocam yaş 65

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.