Robotik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahi nedir? Robotik cerrahi ya da da Vinci robotik sistem, cerrahın bir bilgisayar konsolu üzerinden verdiği komutlar ile uyguladığı cerrahi bir yöntemdir. Robotik cerrahinin ortaya çıkışı, uzaydaki astronotların dünyadaki bir cerrah tarafından ameliyat edilebilmesi düşüncesine dayanmaktadır.

Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi ya da diğer adıyla da Vinci robotik cerrahi sistem, cerrahi konsol, robotik kollar ve kule olmak üzere üç farklı bölümden oluşmaktadır. Bu sistemde sanılanın aksine, ameliyat robot tarafından değil, cerrahın yönlendirmesiyle robotik kollar tarafından yapılır. Yani ameliyatı cerrahi konsolda oturan cerrah gerçekleştirir. Robotun kolları, cerrahın vermiş olduğu komutlara eş zamanlı olarak hareket eder.

Robotik cerrahi sistemi ile kullanılan aletler, port adı verilen tüpler yoluyla karın içine gönderilir. Robotun bir kolu kamera işlevi görmektedir. Bu kameranın özelliği yüksek çözünürlükte olması ve 3 boyutlu görüntüleme sağlamasıdır. Robotun kollarından biri cerrahın sağ diğeri sol ellerini temsil etmektedir. Bu sayede cerrah, bu kollara komut vererek ameliyatı gerçekleştirmektedir. Ameliyat süresince hastanın başında bulunan yardımcı cerrah ve ameliyat hemşiresi, ameliyatı gerçekleştiren konsoldaki cerraha yardım etmektedir. Ameliyatlarda cerrahın ayakta kalma süresi oldukça uzun olabilmektedir.

Robotik Cerrahi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahide cerrah, ameliyatı cerrahi konsolda oturarak gerçekleştirir. Bu sayede cerrah yorulmamakta ve konsantrasyonu artmaktadır.  Bunun yanında robotun kollarının hareket kabiliyeti çok ileridir. Robotun kolları insanların el ve bilek hareketlerini taklit edebilme kabiliyeti taşır ve 540 derece dönebilme özelliği vardır. Bu sayede kollar dar ve küçük alanlara kusursuz bir şekilde ulaşabilir. Ayrıca robotun kollarında  titreme olamaz.  Yüksek çözünürlüğü olan kamera sayesinde, ameliyat sahası 12 kata kadar büyük ve üç boyutlu bir şekilde görüntülenmektedir. 

Robotik Cerrahi Avantajları;

Robotik cerrahi sisteminin sağladığı başlıca avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Robotik sistem ile gerçekleştirilen operasyonlarda kan kaybı, diğer sistemlere nazaran oldukça azdır. Operasyon alanında meydana gelen kanamalar 3D yüksek çözünürlüklü kameralar yardımıyla net bir şekilde görüntülenmektedir. Bu sayede kanamada artış olmadan erkenden durdurulma imkanına sahip olunmaktadır. Hastada az kan kaybı olması, kan verilmesi ihtiyacını da azaltır.
  • Robotik cerrahide ameliyat için vücutta büyük kesiler yapılmaz. Vücutta yara izi kalmaz.
  • Robotik sistem ile gerçekleştirilen ameliyatlarda ameliyat yarasının küçük olması, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı olmasını sağlar.
  • Robotik cerrahide yaranın küçük olması yara yerinde enfeksiyon gelişme riskini azaltmaktadır.
  • Robotik cerrahide yüksek çözünürlük ve üç boyutlu görüntü sağlayan kameralar kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyat sahasında, cerrahın çıplak gözle göremeyeceği ayrıntılar görebilir.
  • Robotik cerrahide, cerrahın el hareketleri robotik kollara nakledilmektedir. Böylece açık cerrahide yaşanan el titremesi veya küçük alanlara ulaşılamama gibi sorunlar, robotik cerrahide yaşanmaz.
  • Robotik cerrahide ameliyat için küçük kesi açılması, kan kaybının az olması ve iyileşmenin daha çabuk olmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.