Sistoskopi Nedir?

Sistoskopi, üretra adı verilen dış idrar kanalının ve idrar kesesinin (mesane) içinin ucunda ışık ve kamera olan özel bir alet ile incelenmesidir. Ürolojide çok sık kullanılan bir işlemdir.

 

Sistoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

 

İdrar yaparken gözle görülen bir kanamanın olması ya da idrar tahlilinde idrarda kan olması durumunda, bu kanamanın nedenini araştırmak için idrar kesesinin içine sistoskop ile bakılır.

Mesane kanseri nedeniyle ameliyat olmuş olan hastalara, belirli aralarla sistoskop ile mesane içine bakılarak, hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı araştırılır.

Sık idrar yolu enfeksiyonu olan kişilere sistoskopi yapılarak altta yatan bir neden olup olmadığına bakılır.

Ayrıca sistoskopi işlemi TUR-prostat ameliyatı (iyi huylu prostat büyümesinde dış idrar kanalından girilerek prostatın traşlanması), dış idrar kanalındaki darlığı açma işlemi, kapalı yöntemle mesane taşının kırılması, üst idrar kanalına ve böbreğe geçici katater takılması işlemleri sırasında da kullanılır.

 

Sistoskopinin Yapılmadığı Durumlar Nelerdir?

 

Kişide tedavi edilmemiş bir idrar yolu enfeksiyonu varsa

İleri derecede prostat büyümesi ve buna bağlı tıkanıklık varsa

Genel durum bozukluğu olması

Kan pıhtılaşma bozukluğu

İdrar kesesi hacmi çok küçük olanlarda sistoskopik inceleme yapılmamalıdır.

 

Sistoskopi Nasıl Yapılır?

 

İşlem genel ya da bölgesel anestezi ile yapılır. Kadın hastalarda daha çok bölgesel anestezi ile yapılır. Bu işlem erkeklerde dış idrar kanalına jel şeklinde uyuşturucu bir ilaç verilerek yapılır, ancak zorunlu olmadıkça hastanın konforu açısından erkeklerde genel anestezi tercih edilmelidir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.