Erken Boşalma

Erken boşalma ya da prematür ejakülasyon problemi neredeyse erkeklerin yarısında görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Prematür ejakülasyonun aslında net bir tanımı yoktur.  Masters ve Johnson prematür ejakülasyonuerkeğin orgazmını partneri orgazm olana kadar geciktirememesi ve bu durumun cinsel ilişkilerin %50’sinde izlenmesi olarak ifade etmiştir.  Daha sonraki yıllarda prematür ejakülasyon ile ilgili çeşitli tanımlamalar yapılmıştır. Günümüzde prematür ejakülasyonun çeşitli tanımlamaları bulunmaktadır. Bunlar;

“Her zaman veya ilişkilerin çoğunda vajinal penetrasyondan yaklaşık 1 dakika sonra meydana gelen boşalma.”

“Ejakulasyonun yani boşalmanın vajinal peterasyondan sonrası veya vajinal penetrasyona kadar olan süre için geciktirilememesi.”

“Her iki partnerin cinsel etkileşimden zevk alması için boşalmayı yeterince kontrol edememesi.”

Erken Boşalma

Prematür Ejakülasyonun Çeşitleri Nelerdir?

Bazı erkeklerde prematür ejakülasyon sorunu ilk cinsel ilişkilerinden beri devam etmektedir. Bu duruma yaşam boyu devam eden prematür ejakülasyon ya da primer prematür ejakülasyon adı verilir.

Bazı erkelerde ise önceleri bir sorun olmazken, daha sonraları erken boşalma sorunu görülmeye başlar. Bu duruma ise kazanılmış prematür ejakülasyon ya da sekonder erken boşalma denir.
Bazı erkeklerde ise erken boşalma sorunu zaman zaman ortaya çıkar. Bazı durumlarda normal bazı durumlarda ise prematür ejakülasyon görülür.
Bu duruma değişken prematür ejakülasyon adı verilir.
Duyusal değişken prematür ejakülasyon ise kültürel ya da anormal psikolojik nedenler sonucu görülen erken boşalmadır. Prematür ejakülasyon boşalma endişesi duymaktadı

Erkenden Boşalma Neden Olur?

Yaşam boyu devam eden prematür ejakülasyonunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Duyusal değişken erken boşalma ise psikolojik nedenlerden, günlük yaşam koşullarına bağlı yaşanan stresten kaynaklanmaktadır. Kazanılmış prematür ejakülasyonunun altında ise çeşitli nedenler yatabilir. Bunlar;

Stres, çevresel faktörler, partner ile olan ilişki ve yaşam şartlarına bağlı gelişen psikolojik faktörler,
Guatr ve hipertiroidi gibi hormonal hastalıklar,
Prostat büyümesi, prostat iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi idrar yolu hastalıkları.
Boşalma sorunu yaşayan erkeklerin öncelikle bir üroloji doktoruna başvurmaları gerekir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.