HOLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP ameliyatı, prostat büyümesinin tedavisinde son zamanlarda giderek artan sıklıkta kullanılmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ameliyat yöntemleri açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki guruba ayrılır.

TUR, Plazmakinetik ve Greenlight gibi kapalı yöntemler ile yapılan ameliyatlarda, bazen adenom adı verilen büyüyen prostat dokusunun tam olarak çıkarılamaması nedeniyle, ameliyat sonrası dönemde hasta her zaman idrarını rahat bir şekilde yapamayabilir. Kalan prostat (adenom) dokusu, daha sonra zaman içinde  büyüyerek tekrar şikayetlere neden olabilir.

HoLEP Nasıl Yapılır?

HoLEP tedavisi
HoLEP tedavisi

HOLEP ameliyatı da TUR ameliyatı gibi yine hastanın idrar kanalından girilerek yani kapalı olarak uygulanır. HoLEP, ingilizce Holmium Laser Enucleation of Prostate kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Prostatın Laser ile enükle edilerek çıkarılması anlamına gelir.  lazer ile, büyümüş olan prostat dokusu  prostatın kabuğundan bir bütün olarak yani parçalamadan ayrılarak mesane içine gönderilir. Daha sonra mesane içine gönderilen bu parça, özel bir aletle kıyma gibi parçalanarak dışarıya alınır. Prostattan ayrılıp idrar kesesine gönderilen prostat dokusu “Morsellatör” adı verilen özel bir aletle rendelenerek çıkarılır . Çıkarılan bu prostat dokusu patolojik muayene için tahlile gönderilerek prostat kanseri olup olmadığı araştırılır.

Adenom dokusu bir bütün olarak tamamen çıkarıldığı yani hastada geride hiç adenom dokusu kalmadığı için, sonradan tekrar büyüme olmaz. İşlem sırasında lazer ile kanayan damarlar daha iyi kontrol edildiği için kanama çok fazla olmaz. .

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Lazer ile kanamalar daha iyi kontrol edildiği için kanama daha az olur. Bu yüzden kan sulandırıcı kullanan hastalarda da ilaçlar ayarlanarak işlem yapılabilir.
Diğer kapalı yöntemlerde büyüyen prostat dokusu, yonga şeklinde küçük parçalar şeklinde çıkarıldığı için işlem büyük prostatlarda uzar. HoLEP ameliyatında ise büyüyen doku bütün olarak çıkarılır ve daha sonra hızlı bir şekilde parçalanır. Bu yüzden her büyüklükteki prostatta HoLEP ameliyatı yapılabilir.

Klasik TUR-Prostat ameliyatının aksine HoLEP yönteminde, büyüyen prostat dokusu elektrik enerjisi ile yakılarak parçalanmak yerine, lazer enerjisi ile kapsülünden ayrılarak çıkartılır.  Bu yüzden ameliyat sonrası dönemde hastalarda idrar yaparken yanma görülmez.

HoLEP yönteminde, ameliyat sırasında dokularda yanma oluşmadığı için çıkarılan dokularda bozulma olmaz. Böylece bu dokuların, patoloji doktoru tarafından incelenmesi daha kolay olur ve olası prostat kanserinin gözden kaçma ihtimali azalır.

Hastanın ameliyat sonrası hemen ertesi gün taburcu olabilmesi ve daha sonra tekrarlama ihtimalinin olmaması gibi avantajları da vardır.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.