Robotik Böbrek Nakli Hakkında

Robotik böbrek nakli, böbrek naklinin robotik cerrahi yöntem ile uygulanmasıdır. Böbrek nakli, canlı verici ya da ölmüş bir kişiden alınan sağlam böbreğin, vücutta her iki böbreği de görevini yapamayacak kadar hasar görmüş, son dönem böbrek yetmezliği olan hastaya nakledilmesi işlemidir. Böbrek naklinde öncelik, hayatını kaybetmiş insanların böbreklerinin kullanılmasıdır. Ancak, ne yazık ki bu şekilde elde edilen böbrek sayısal olarak ihtiyacı karşılamamaktadır. Bu yüzden, canlı akraba vericilerden alınan böbrek nakil işleminde kullanılabilir.

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişilerin organlarının bağışlanması halinde, bu kişiye ait olan organlar hayati fonksiyonlarını kaybetmeden kullanılır.  Organ nakli gereken hastanın eşi ya da yakın bir akrabası, doku uyumu mevcut olduğu takdirde organ bağışında bulunabilir. Böbrek nakli ameliyatından sonra hasta bazı ilaçlar kullanır ve eskiden olduğu gibi yine normal hayatına devam ederler. Yani eskiden yaptığı işleri yine yapabilir, çalışabilirler, kadın ise çocuk doğurabilir.

Böbreğin nakil işlemi bu konuda uzman olan genel cerrahi ya da üroloji doktorları tarafından gerçekleştirilir.

Böbrek Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Böbrekler, kanda bulunan zararlı atıkları süzerek, onların idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Vücudun sıvı dengesinin sağlanması görevini yerine getiren böbrekler, karın boşluğunun arkasında omurganın iki yanında bulunur. Fasulye şeklinde olan böbrekler yaklaşık yumruk büyüklüğündedir.

Böbrek yetmezliğinin nedenleri;

-Diyabet

-Yüksek tansiyon

-Kronik glomerülonefrit

-Polikistik böbrek hastalığı

-Kronik böbrek yetmezliği

Robotik Böbrek Nakli

Robot ile yapılan böbrek nakli, yüksek cerrahi deneyim ve ileri teknoloji gerektirmektedir. Robotik böbrek nakli ameliyatının hem ameliyatı gerçekleştiren doktor hem de nakil yapılan hasta açısından bir takım avantajları bulunmaktadır. Robotik cerrahinin en önemli avantajlarından biri cerrahın operasyon sırasındaki görüş kalitesinin çok daha iyi olmasıdır. Laparoskopik böbrek nakli yöntemlerinde kullanılan kamera ancak iki boyutlu görüntü sağlamaktadır. Robotik böbrek naklinde kullanılan kameralar ise her bir göze ayrı görüntü ileten yüksek çözünürlük özellikli kameralardır. Bu sayede üç boyutlu bir görüntü elde edilir. Ayrıca bu kameraların 15 kat büyütme yapabilmektedir. Böylece ameliyat çok daha rahat bir görüş altında gerçekleştirilir. Robotik ile gerçekleştirilen böbrek nakli ameliyatı sonrasında hasta daha kısa sürede toparlanır ve günlük hayatına dönebilmektedir.

 

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.