Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri nelerdir? Mesane kanseri nasıl anlaşılır? Mesane ya da idrar kesesi, böbreklerde üretilen idrarın depolandığı organdır. İçi boş bir kese şeklinde olan mesane, idrar ile doldukça genişleyebilme özelliğine sahiptir.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesane iç yüzünü döşeyen hücrelerden köken alan bir kanser türüdür. Mesane tümörü olarak da bilinir. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Erkeklerde yedinci en yaygın kanserdir. Ancak kadınlarda görülen mesane kanseri, erkeklerde görülene göre daha ölümcül olabilmektedir.

Mesane kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak mesane kanseri oluşumunda etkili olan bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Sigara kullanımı, mesane kanseri için biline en yaygın risk faktörüdür. Hastalık sigara kullananlarda, kullanmayanlara göre 4-7 kat daha fazla görülür. Yaşlanma da mesane kanseri için bir diğer risk faktörüdür. Mesane kanseri tanısı konulan kişilerin çoğu 50 yaş üzerindeki kişilerdir.  Tekstil, kauçuk, deri, boya, kimya, akü sanayi veya baskı endüstrisinde kullanılan kimyasal maddeler de mesane kanseri riskini artırmaktadır

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin en sık görülen belirtisi kanlı idrar yapmadır. İdrarda normalde kan hücreleri olmaz. İdrarda kan olmasına tıp dilinde hematüri adı verilir.  İdrardaki kan, hastanın kendisi tarafından fark edilebileceği gibi, bazen sadece idrar tahlilinde anlaşılabilmektedir.

Mesane kanseri dışı nedenlerden dolayı da idrarda kan görülebilir. Mesane kanserine bağlı kanamanın en önemli özelliği ağrısız ve pıhtılı olmasıdır.  Mesane kanserli hastaların yaklaşık %80’ninde aralıklı, pıhtılı ve ağrısız kanlı idrar görülür. Hastalığın erken evrelerinde kanama gözle görülmeyebilir ve sadece idrar tahlilinde fark edilir.

Mesane kanserinin bir başka belirtisi ise sistitizm adı verilen sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve zor idrar yapma gibi şikayetlerdir.

Hastalığın ileri evrelerinde ise halsizlik yorgunluk, kilo kaybı, kemik ağrıları, sırt ve baş ağrıları, kanlı balgam ve sarılık gibi belirtiler görülebilir. Mesanedeki kanser, üreter adı verilen böbrek boşaltım kanallarını tıkarsa böbrek ağrısı ve kanda üre yükselmesi görülebilir. Karın alt bölgesinde ya da bel bölgesinde ağrı da görülebilecek diğer belirtilerdendir.

Özetle;

Mesane kanseri sık görülen bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Mesane kanseri belirtileri arasında en sık görüleni, ağrısız, sancısız olan idrar kanamasıdır.

 

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.