Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıldır?

Prostat büyümesi tedavisi, hastalığın derecesi ve hastanın durumuna göre belirlenir.  Hastanın şikâyetlerinin ne kadar şiddetli olduğu, bu şikayetlerin hastanın yaşam kalitesini ne kadar bozduğu önemlidir. Prostat büyümesi ya da iyi huylu prostat büyümesi, tıp dilinde benign prostat hipertrofisi (BPH) olarak bilinir. Prostat büyümesi, 50 yaş üzerindeki erkeklerde görülen önemli bir sağlık sorunudur.

Prostat Nedir?

Prostat, erkeklerde mesane ile penis arasında bulunan ve yaklaşık ceviz büyüklüğünde olan bir organdır. Kalın bağırsağın makattan hemen önceki son bölümü olan rektumun önünde yer alır. Bu yüzden prostat muayenesi, makattan parmak ile yapılır. Prostat bezinin ortasından üretra adı verilen idrar yolu geçer. Prostat bezi, sperm hücrelerini besleyen ve onları koruyan bir sıvı üretir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı prostat bezinin irileşmesi, hacminin, ağırlığının artması durumudur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, bir çok erkeğin prostatında büyüme meydana gelir. Yani prostat büyümesi, yaşa bağlı ortaya çıkan bir durumdur. Prostat kanserinden farklı bir durumdur. Prostat büyümesi, prostat kanserine dönüşmez.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi tedavisi, hastalığın derecesine, prostat bezinin büyüklüğüne ve hastanın şikayetlerinin yoğunluğuna göre değişir. Uygulanacak olan tedavi seçenekleri başlıca şunlardır;

a- Hastanın Takip Edilmesi

Eğer hastanın şikayetleri çok şiddetli değilse hiçbir tedavi uygulanmaz ve hasta takip edilir. Hastaya iyi huylu prostat büyümesi hakkında, yaşam tarzında ne gibi düzenlemeler yapması gerektiği konusunda bilgilendirilir ve hasta belli aralıklarla kontrollere çağrılır. Bu kontroller sırasında hastaya bazı sorular sorulur ve gerekli hallerde idrar tahlili, işeme testi, PSA testi ve prostat muayenesi yapılır.

b- Prostat İlaçlarının Kullanılması

Hastanın şikayetleri orta derecede ise bazı ilaçlar kullanılır. Prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

  • Alfa Blokerler: Bu ilaçlar prostat içinde ve mesane boynunda bulunan düz kasları gevşeterek idrarın daha rahat çıkmasını sağlar. Bu grup ilaçlar prostat boyutunu küçültmezler.
  • 5-Alfa Redüktaz İnhibitörleri: Bu grup ilaçlar prostatın boyutunu küçülterek etki gösterirler. Ancak bu etkilerinin görülebilmesi için en az 3-6 ay düzenli olarak kullanılmalıdır.

c- Prostat Ameliyatı ile Prostat Büyümesi Tedavisi

İlaç tedavisi yetersiz kaldığında, hastanın şikâyetleri ortadan kaldırmak ve idrar akımını arttırmak için prostat ameliyatı uygulanır. Prostat ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Prostat ileri derecede büyükse açık prostat ameliyatı uygulanır. Göbek altından yaklaşık 4-5 cm lik bir kesi ile girilir, idrar kesesi açılarak prostata ulaşılır ve prostatın büyüyen kısmı alınır.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi için kapalı prostat ameliyatı, en sık kullanılan prostat ameliyatı şeklidir. Özel bir alet ile penisten girilerek gerçekleştirilir. Açık ameliyat kesisi olmadığı için hastanede kalma süresi daha kısadır. Hasta genellikle ertesi günü taburcu edilir. Prostat büyümesi tedavisinde lazer yöntemi de uygulanabilir. HoLEP ile prostat ameliyatı bunlardan biridir.

da Vinci robotik teklojinin kullanımıyla birlikte bazı prostat büyümeleri de robotik cerrahi yöntemiyle yapılmaktadır.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.