Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri nelerdir? Prostat kanseri neden olur? sorusu merak edilmektedir. Prostat kanseri, belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen bir sağlık sorunudur. Erkeklerde en sık görülen kanserdir. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde de kinci sırada yer almaktadır.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat bezi, sadece erkeklerde bulunur. İdrar kesesinin hemen altında bulunur. Yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğündedir. Görevi üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üretmektir. Prostat kanseri, prostat bezini oluşturan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu meydana gelir. Daha çok 65 yaş üstündeki erkeklerde görülen hastalık, erken dönemlerinde genellikle belirti vermez.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri tam olarak belli değildir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, çevresel faktörler, aşırı yağlı gıdalar, genetik nedenlere bağlı olarak gelişebileceği öne sürülmüştür. Prostat kanserinde bugün için kabul edilen en önemli risk faktörü kişinin yaşlanmasıdır. Prostat kanserine yakalanma riski 50 yaşından sonra her geçen gün artar.

Prostat Kanserinin Nedenleri Arasında Neler Var?

Prostat kanseri için bilinen risk faktörleri şunlardır;

Yaşlanma

Prostat kanseri nedenleri arasında belki de en önemli ve bilinen nedenin ilerleyen yaş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 50 yaşından sonra prostat kanseri riski belirgin olarak yükselmektedir. Bu nedenle ailede prostat kanseri olmayan kişilerde, 50 yaşından sonra kanda prostat spesifik antijen (PSA) testi ve parmakla prostat muayenesi yapılmalıdır. Ailede prostat kanseri öyküsü var ise bu taramaların 40-45 yaşlarında yapılması önerilmektedir.

Irk

Irk, prostat kanseri için diğer risk faktörlerinden biridir. Prostat kanseri özellikle siyah ırkta daha sık görülmektedir.

Genetik Yatkınlık

Birinci derece akrabalarda prostat kanseri öyküsünün olması da bir diğer risk faktörüdür. Biraz önce bahsedildiği gibi böyle bir durum var ise tarama yaşı 40-45′ lere çekilmektedir.

Yağlı Gıdalarla Beslenme

Aşırı yağlı diyetle beslenme prostat kanseri için 2 kat risk artışına neden olmaktadır.

Prostat Kanserinin Nedenleri Arasında Sigara Kullanımı Var Mı?

Sigara ile prostat kanseri arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Sigara kullanımı, prostat kanseri riskini artırmaktadır. Sigara, prostat kanseri hastalarında hem hastalığın ilerlemesini hızlandırmakta, hem de ölüm riskini artırmaktadır. Sigaranın bırakılması durumunda ise bu riskler azalmaktadır. Bu yüzden prostat kanserinden korunmak isteyenlerin ve prostat kanseri tanısı konulanların mutlaka sigarayı bırakması tavsiye edilir.

Kadmiyum

Akü sanayisinde kullanılan kadmiyum da prostat kanserinde risk artışına neden olduğu bilinmektedir.

Meni Kanallarının Bağlanması

Tartışmalı da olsa kısırlık elde etmek için yapılan iki taraflı sperm taşıma kanalının bağlanması (bilateral vazektomi) ameliyatının da prostat kanseri riskinde artışa neden olduğu düşünülmektedir.

Erkeklik hormonu (Testosteron)

Ayrıca erkeklik hormonu (Testosteron) prostat kanserinin büyümesine neden olduğu bilinmektedir ve bu nedenle tedavisinde testosteron hormonunu baskılayıcı tedavi yaklaşımları kullanılmaktadır.

Prostat Kanserinin Nedenleri Önlenebilir Mi?

Bu gün için prostat kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bunlardan da bazıları önlenebilir bazıları ise önlenemez. Örneğin yaşlanmanın önüne geçilemez, ancak beslenme alışkanlığı düzenlenebilir, sigara kullanılmayabilir, düzenli egzersiz yapılabilir. Bu şekilde prostat kanseri gelişim riski azaltılabilir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.