Erkek Kısırlığı

Erkek kısırlığı, bir erkeğin doğal yoldan baba olamaması durumudur. 1 yıl korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumuna kısırlık adı verilir. Kısır çiftlerde, kısırlığın nedeni kabaca 1/3 oranında erkeğe, 1/3 kadına ve 1/3 de her ikisine bağlıdır. Yani bu durumda kısırlığın yaklaşık %50’si erkekten kaynaklanan nedenlere bağlıdır. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde incelemelere, kolay, ucuz ve daha çabuk sonuçlanabilir olması nedeniyle erkekten başlanmalıdır.

Böbrek kanseri ya da böbrek tümörü böbrekteki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir büyümesidir. Tıp dilindeki adı böbrek hücreli karsinomdur. Böbrek kanserleri tüm kanserlerin yaklaşık %2’sini oluşturur. Ultrason ve bilgisayarlı tomogrofi gibi görüntüleme yöntemlerinin sık kullanılmasıyla birlikte, böbrek kanserleri daha sık ve erken evrede iken tespit edilebilmektedir. Hastalık erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Daha çok 60-70 yaş arasındaki kişilerde  karşımıza çıkar.

Böbrek kanseri böbrekteki hücrelerden köken alan bir kanser türüdür. Böbrekler, karın boşluğunun arka tarafında bulunan ve her biri bir yaklaşık yumruk büyüklüğünde olan iki adet organdır. Şekil olarak bir fasulyeye benzerler. Böbrekler vücutta dolaşan kanı süzerek idrar oluşumunu sağlarlar. İdrar ile zararlı maddeler vücuttan atılırlar. Ayrıca böbrekler kan basıncının yani tansiyonun düzenlenmesi ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini de sağlarlar.

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek Ksırışığı -Varikosel
Erkek Kısırlığı -Varikosel

Erkeklerde kısırlığa en sık kısırlığa yol açan durumlar

İnmemiş testis

Testis tümörleri

Testis yetersizliği

Kromozom bozuklukları

Testis yaralanmaları

Varikosel

Erken boşalma

Sertleşme bozukluğu

Hipospadias (yarım sünnet)

Kullanılan bazı ilaçlar

Genetik nedenler

Ergenlik sonrası geçirilen kabakulak

Çevresel kirlilik

Kimyasal maddelere maruz kalma

Kemoterapi

Tekrarlayan ateş

Radyoterapi

Enfeksiyonlar

Sistemik hastalıklar

Üreme kanallarında tıkanıklık

Sinir sistemi hastalıkları

Hormonal bozukluklar

Daha önce geçirilmiş ameliyatlar

Erkek Kısırlığı Tedavisi Nasıldır?

Erkek kısırlığı teknolojideki gelişmelere bağlı olarak çok büyük oranda tedavi edilebilir hale gelmiştir.

Günümüzde tek bir sperm elde edilmesi durumunda gebelik sağlanabilmektedir. Kısırlığın tedavi edilebilmesi için önce kısırlığa yol açan nedenin saptanması gerekir. Yani tedavi altta yatan nedene yönelik olarak yapılır.

Erkek Kısırlığı Tedavisi

Örneğin kısırlık nedeni varikosel ise ameliyat ile varikosel düzeltilmelidir.

Kısırlık nedeni hormon yetersizliği ise dışarıdan hormon takviyesi yapılmalıdır.

Enfeksiyon kısırlığa yol açıyorsa, antibiyotik tedavi verilmelidir.

Aşırı sigara ya da alkol kullanımı varsa bunlar bırakılmalıdır.

İktidarsızlık, erken boşalma gibi cinsel fonksiyon bozuklukları varsa tedavi edilmelidir.

Aşılama olarak da bilinen intrauterin inseminasyon tedavisi çocuğu olmayan çiftlere oldukça sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, sperm sayısı, yapısı ve hareketliliği normalin altında olan hastalarda uygulanır.

Meni tahlilinde hiç sperm hücresi yok ise bu duruma azospermi denir. Bu durumda sperm hücreleri testislerden (yumurtalıklardan) biyopsi yöntemiyle ya da üreme kanallarından şırınga ile çekilerek elde edilebilir. Bu şekilde elde edilen spermler bir daha bulunabilme güçlüğü nedeniyle çok kıymetlidir. Bu yüzden bu işlemler spermlerin dondurularak saklanabileceği merkezlerde  uygulanmalıdır. Testislerden ya da kanallardan alınan sperm hücresi, özel bir iğne ile yumurtanın içine enjekte edilir. Bu işleme “Mikroenjeksiyon” adı verilir.

Mikroenjeksiyon ya da tüp bebek tedavilerinde jinekolog ile üroloğun ortak çalışması çok önemidir. Çünkü ürolojik tedavi gören hastalarda uygulanan mikroenjeksiyon ve tüp bebek tedavilerinin başarı şansı daha yüksektir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.